پلیس کانادا دو نفر را به دست داشتن در یکی از برنامه‌های القاعده برای اجرای حمله تروریستی به یک قطار متهم کرد. گفته می‌شود که “شهیب الصغیر” 30 ساله، ساکن مونترال و “رائد جاسر”
35 ساله، ساکن تورنتو، برای انجام حمله به یک قطار مسافربری “وایا ریل” در ناحیه تورنتو برنامه ریزی می‌کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی عربی یک مقام مسئول در پلیس تورنتو اعلام کرد اگر این طرح تروریستی اجرا می‌شد شماری از افراد بی گناه کشته می‌شدند یا آسیب‌های شدیدی به آنها وارد می‌شد.

عصام عبدالله گزارشگر این شبکه در گزارشی در این باره اعلام کرد پلیس کانادا در کنفرانسی خبری از بازداشت این دو نفر و متهم شدن آنها به تلاش برای خارج کردن یک قطار از ریل با اجرای عملیات تروریستی متهم کرد و افزود این دو نفر قصد داشتند این طرح را با حمایت القاعده اجرا کنند.

جنیفر استراوشان رئیس پلیس سلطنتی کانادا گفت: تحقیقات انجام شده و مدارک به دست آمده نشان می‌دهد این دو نفر در صدد تخریب ریل قطار مسافربری در اطراف تورنتو بودند. گمان می‌رود این دو نفر اقداماتی برای اجرای این طرح انجام دادند و قطار و ریل آن را در اطراف تورنتو زیر نظر گرفتند.

در ادامه گزارش آمده است: اهمیت این تحقیقات از آنجا ناشی می‌شود که دلایل و مدارک به دست آمده نشان می‌دهد شبکه القاعده در این طرح دست داشته است.

جیمز مالیزیا مسئول پلیس گفت: آنچه در این تحقیقات اهمیت دارد آن است که تحقیقات نشان می‌دهد القاعده از این طرح حمایت می‌کرده است و منظور من از حمایت هدایت است.

در ادامه گزارش آمده است: مقامات پلیس از دادن اطلاعات بیشتر درباره تحقیقات خودداری کردند و وعده دادند با پیشرفت تحقیقات اطلاعات بیشتری را منتشر کنند. هر چند پلیس این دو نفر را به ارتباط با القاعده متهم کرده است اما اعلام کرد هیچ کمک مالی از القاعده دریافت نکرده اند. هیچ یک از متهمان تابعیت کانادایی ندارند. پلیس همچنین هرگونه ارتباط بین این مسئله و انفجارهای اخیر در بوستون آمریکا را تکذیب کرد.

 

 

 

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 اردیبهشت 1392    | توسط: . .    | طبقه بندی: اخبار جدید، حوادث ایران و جهان،     |
نظرات()